KiwiBrick, to bezkompromisowy system nagłośnieniowy, który możesz dowolnie dostosowywać do swoich potrzeb.
Bezkompromisowy, bo wykorzystujemy najlepsze dostępne na rynku głośniki i inne komponenty, pamiętając o tym, aby wszystko ze sobą perfekcyjnie współpracowało.
Dowolne dopasowanie do potrzeb jest możliwe dzięki umieszczeniu każdego głośnika w osobnej obudowie oraz małemu kątowi propagacji kolumn wysokotonowych. Dzięki temu, możemy w zależności od rodzaju nagłaśnianego wydarzenia, dostosować ilość głośników niskotonowych i subwooferów, a w zależności od nagłaśnianego obszaru, dostosować ilość kolumn wysokotonowych.
Głośniki wysokotonowe dzięki oddzieleniu od głośników niskotonowych mają niską wagę, co umożliwia ich łatwe umieszczenie na statywach i podniesienie ponad widownię bez użycia specjalistycznego sprzętu (ciężar tradycyjnych kolumn o podobnej mocy na to nie pozwala). Dzięki gniazdu stratywowemu o zmiennym kącie oraz asymetrycznym kątom propagacji głośnika wysokotonowego, możemy za pomocą jego odpowiedniego ustawienia, uzyskać pokrycie różnych rodzajów widowni. Kolumny wysokotonowe wyposażone są w falowody stosowane w systemach liniowych, dzięki czemu również mogą tworzyć taki system.
Wszystkie kolumny są wyposażone w zabezpieczenie przed obciążeniem kolumny zbyt dużą mocą. Kolumny niskotonowe i wysokotonowe pracują w systemie bi-amp, co pozwala połączyć je ze wzmacniaczami za pomocą jednego kabla 4-żyłowego, przy zachowaniu pełnej kontroli nad poszczególnymi głośnikami. Siatki ochronne głośników są schowane nieco w obudowie, aby nie niszczyły się podczas transportu i przenoszenia, tak jak ma to miejsce w praktycznie wszystkich dostępnych na rynku kolumnach. Gruba warstwa poliuretanowa zapewnia długotrwałą ochronę obudowy ze sklejki brzozowej przed zniszczeniem.
Większość elementów kolumn produkowana jest w Europie, a całość została zaprojektowana i jest montowana w Polsce.
Historia powstania
Kolumny KiwiBrick powstały na zamówienie Fundacji Violet Kiwi – stąd w nazwie Kiwi, a Brick, ponieważ mają formę klocków, które można ze sobą dowolnie łączyć. Fundacja organizuje wiele imprez plenerowych (głównie rekreacyjnych) – zarówno z wykorzystaniem sceny, jak i z nagłośnieniem mobilnym, które było impulsem do stworzenia tych kolumn. Po przetestowaniu różnych modeli kolumn dostępnych na rynku (zarówno uznanych i drogich marek, jak i tych mniej znanych), żadne z możliwych do łatwego zamontowania na dachu samochodu dostawczego (3m nad ziemią), nie dawały zadowalającego rezultatu – a ambitne oczekiwania były takie, aby system grał porównywalnie do systemów stosowanych na scenie. Ponadto wymagany był wąski strumień dźwięku, aby na nagłaśnianej trasie nie odbijał się i nie zniekształcał od budynków oraz nadmiernie nie zakłócał spokoju osób się w nich znajdujących.
Jako bazę dla nowego systemu kolumn, wybraliśmy serię QXL, produkowaną przez QMS Audio – sprawdza się ona znakomicie w zastosowaniach scenicznych, ma przyjemne brzmienie, podstawowe parametry zgodne z oczekiwaniami i możliwe było jej dostosowanie do szczegółowych wymagań, których wspólnym elementem było „naj”, bez żadnych kompromisów, z wyjątkiem wagi. Z tego powodu rozdzieliliśmy głośniki kolumny szerokopasmowej na 2 niezależne kolumny, aby pojedyncze elementy miały mniejszą wagę, co umożliwia montaż na dużej wysokości bez użycia dodatkowego sprzętu. W kolumnie wysokotonowej zastosowaliśmy lepszy głośnik – o większej mocy i niższej wadze (dzięki zastosowaniu magnesu neodymowego) i o nieco lepszym brzmieniu (jak się później okazało, bo teoretycznie miało być porównywalne). Dostosowaliśmy układ uchwytów, aby ułatwić przenoszenie kolumn i podawanie ich z rąk do rąk na różne wysokości. Wiele osób pomagających w przeprowadzaniu działań fundacji i tym samym często w montażu nagłośnienia, nie ma na jego temat pojęcia i często robi to po raz pierwszy, dlatego obserwowaliśmy najczęściej popełniane przez nich błędy i konstrukcyjnie zabezpieczyliśmy przed nimi kolumny – np. schowane siatki ochronne głośników są odporne na ustawianie na nich głośników podczas noszenia, kolumny wysokotonowe posiadają gumowe nóżki na dole i na górze, dzięki czemu mogą być ustawiane do góry nogami bez rysowania lakieru (co jest też przydatne, aby wykorzystać ich niesymetryczny kąt propagacji). Dzięki wykorzystaniu kabli 4-żyłowych, bardzo trudne jest ich błędne podłączenie. W rezultacie udało się stworzyć wszechstronny, prosty w obsłudze (po odpowiedniej wstępnej konfiguracji wzmacniaczy), skalowalny system kolumn. Dosyć wysoką cenę równoważy jej znakomity stosunek do jakości, a możliwość stopniowej rozbudowy pozwala zminimalizować koszt początkowej inwestycji – tak też powstawał zestaw obecnie używany przez Fundację Violet Kiwi – pierwszy mały zestaw KB-21 napędzany był tańszymi wzmacniaczami posiadanymi wcześniej przez fundację. Po jego praktycznym przetestowaniu powstał drugi zestaw KB-21 z udoskonalonymi obudowami. Do kolumn zakupione zostały najlepsze dedykowane wzmacniacze umożliwiające dalszą rozbudowę systemu, który ze względu na jego znakomite parametry i duże zapotrzebowanie na obsługę nietypowych nagłośnień, bardzo szybko rozrasta się o kolejne elementy.